א א

עוברים לטיפוח חורף

טיפוח רווי בלחות מגן על העור מפני האוויר היבש והקור ותורם לעור הגוף להיות רך, חלק ומוזן היטב

 

כל שנה מחדש הגוף הוא הראשון לאותת לנו שהגיע הזמן לסדר את ארון הבגדים כי החורף בפתח. כבר בימים הראשונים של הקור מתחילים להיווצר על פני שכבת העור העליונה של הגוף והפנים, סימני יובש, שהולכים ומחמירים ככל שהאוויר מתייבש יותר ומזג האוויר נעשה קר יותר.

 

התופעה מוכרת בכל חלקי הגוף: החל בעור כפות הידיים שהוא הראשון להיסדק כי כפות הידיים חשופות באופן תמידי לאוויר הפתוח ולנזקים שהוא מביא עימו ועד העיניים שמתייבשות והופכות לאדמומיות.

 

איך מתמודדים עם התופעה המטרידה? שינויים שונים, חלקם מינוריים ואחרים מעט יותר משמעותיים בשגרת הטיפוח בחורף, יכולים לעשות את ההבדל הניכר.

 

מילת המפתח – לחות!

 

הגורם המרכזי לתופעת היובש המוגבר של העור בחורף הוא רמת הלחות הנמוכה בעונה הקרה.

מזג האוויר הקר מגיע בעסקת חבילה עם לחות נמוכה והתוצאה היא עור עייף, יבש, במראה אפרפר ונטול חיוניות.

 

עוד גורמים שמייבשים את האוויר הם: הטמפרטורה הגבוהה של המזגנים ותנורי החימום וכן שינויי הטמפרטורה הקיצוניים, בין הבית, המשרד או הרכב המחוממים היטב לבין האוויר הקר שבחוץ.

 

לאור כל אלה, הפעולה הראשונה שכדאי לנקוט בה היא להגביר את הלחות הסביבתית: להפעיל כמה שפחות את המיזוג, וכשכבר אין מנוס וחייבים מזגן או תנור חימום, לנסות להקפיד על טמפרטורה סבירה ולהעדיף עוד שכבת לבוש מאשר הגברת המיזוג באופן שמייבש את האוויר ומזיק לעור.

 

בנוסף, כדאי להוסיף לחדרים הסגורים מכשירי אדים שיפעלו על מנת להגביר את הלחות באוויר ולסייע לסביבה להיות לחה יותר באופן טבעי.

 

שגרת טיפוח חורפית ומפנקת

 

אם בקיץ חם, מזיעים ורק המחשבה על מריחת תחליבי לחות על העור גורמת להזעה מוגברת, בחורף בדיוק להפך. קרם הגוף יוצר מחסום שמונע את איבוד המים ושכבת הגנה שמונעת את התייבשות העור המואצת. הדבר נכון בכל שלבי הטיפוח ובעיקר בעת המקלחת ולאחריה.

 

  • בעת הרחצה: עדיף להשתמש במים פושרים עד חמים, אבל לא רותחים, כיוון שאלה מרדימים, מעייפים וגם מייבשים באופן מוגבר את עור הגוף.

 

  • מינון הרחצה: רחצות תכופות של עור הגוף מייבשות אותו. בחורף מוטב להתקלח פעם אחת ביום וגם אז להקפיד על תכשירי רחצה עדינים שמזינים את העור ולא מייבשים אותו.

 

  • אמבטיות: גם אמבטיות ידועות כמייבשות מאוד את עור הגוף ומומלץ להמעיט בהן בחורף. אם אתן לא מסוגלות לוותר על הפינוק החורפי, הקפידו על שימוש בתחליב רחצה עדין אך יעיל שיכין את העור לספיגה טובה של קרם גוף עשיר שיזין את עור הגוף.

 

  • אחרי הרחצה: שימו לב גם לניגוב העור, מפני שעדיף לנגב בטפיחות עדינות ולא לשפשף בחוזקה, פעולה שגורמת לעור להיות עדין יותר ושביר יותר.

 

  • אחרי הרחצה: יש לבחור בקפידה את קרם הגוף ולהקפיד שהוא מועשר בוויטמינים, שמנים צמחיים ומרכיבי לחות טבעיים שיתרמו לגמישות ורכות העור באופן מוכח. קרם גוף כזה הוא "קרם גוף לחות מוגברת של קרמה" שמומלץ למריחה אפילו פעמיים ביום, בבוקר לפני היציאה מהבית ובערב לפני השינה.

 

כדאי למרוח קרם גוף כשהעור עדיין לח וחמים, כי זה מסייע את הספיגה של הקרם באופן הטוב ביותר.